Znani niepełnosprawni

czwartek, 4 kwietnia 2019


Witajcie 😗
Chciałabym Was dzisiaj zaprosić na wpis, w którym ponownie poruszę temat niepełnosprawności. Jednak nie będę tym razem pisać o sobie, bardziej chciałabym się skupić na osobach z różnymi niepełnosprawnościami, które odniosły sukces. Dlaczego? Tego dowiecie się z dalszej części wpisu, do której serdecznie zapraszam. 😊

Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie kampania społeczna pt. #NIEdyskryminujNIEpełnosprawnych #STOPdyskryminacji, której organizatorkami są Monika z bloga Kartka z pamiętnika wózkersa oraz Karolina z bloga Wysmakowana.

Myślę, że nie ma niepełnosprawnej osoby, która nie spotkałaby się z żadnym przejawem dyskryminacji. Sama niejednokrotnie opowiadałam Wam o swoich doświadczeniach w tym temacie. Dzisiaj jednak problem dyskryminacji chciałabym ugryźć nieco inaczej. Nie ma co owijać w bawełnę, społeczeństwo traktuje niepełnosprawnych jako osoby, które nie są zdatne do niczego. I dzisiaj na przekór temu stwierdzeniu za pomocą tego posta chciałabym pokazać, że tak nie jest. Niepełnosprawność tak jak z resztą inne choroby może dotknąć każdego. Nie ważne, czy ktoś jest bogaty, czy biedny; czy ktoś jest Polakiem, czy Amerykaninem. Choroba nie wybiera. Ważne jest natomiast to, jak sobie z tym defektem poradzisz, czy się mu poddasz, czy będziesz walczyć. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać osoby, które pomimo swojej niepełnosprawności, osiągnęły sukces. Po co? Po to, aby udowodnić społeczeństwu, że my również możemy być kimś, że choroba nas nie skreśla i nie definiuje. Po to, abyś ty, jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, uwierzył/a w siebie i zaczął/ęła działać. 😊 

  1. Jan Mela – myślę, że tego Pana nie trzeba przedstawiać. Jest to gość, który pomimo braku ręki i nogi zdobył dwa bieguny: północny i południowy w ciągu jednego roku. Jest to pierwszy taki wyczyn w historii. Szacunek i podziw.
  2. Stephen Hawking – geniusz nauki, który chorował na stwardnienie zanikowe boczne. Jest to człowiek, który osiągnął wiele w świecie nauki i do końca był aktywny w tej dziedzinie.
  3. Peter Dinklage – tego Pana możecie kojarzyć z serialu „Gra o tron”, ale zagrał również w wielu innych produkcjach. Jego cechą charakterystyczną jest niski wzrost, ponieważ choruje na karłowatość.
  4. Monika Kuszyńska – niegdyś wokalistka zespołu „Varius Manx”. Obecnie postawiła na karierę solową. Jest również żoną i mamą. Od 2006 roku w wyniku wypadku porusza się na wózku inwalidzkim. 
  5. R.J. Mitte – amerykański aktor, znany głównie z serialu „Breaking Bad”. Zmagający się z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.
  6. Piotr Swend – aktor znany głównie z serialu „Klan”, który zmaga się z zespołem Downa.
  7. Stevie Wonder – od dzieciństwa jest niewidomy. To nie przeszkodziło mu w zrobieniu międzynarodowej kariery. Piosenkarz do dzisiaj porywa publiczność swoim zachwycającym, ciepłym głosem.
  8. Ludwig van Beethoven – kompozytor i pianista, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów. Mimo że około 25. roku życia zaczął tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia (do czasu również wykonywania) swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty.
  9. Lionel Messi – snajper Barcelony, czterokrotnie wybierany najlepszym piłkarzem świata, który jak się dowiedziałam, zmaga się z autyzmem.
  10. Nick Vujicic – australijski kaznodzieja i mówca motywacyjny, urodzony z rzadką chorobą znaną jako Zespół Tetra-Amelia, czyli całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Na całym świecie prowadzi wykłady na temat niepełnosprawności, motywacji i wiary w Boga. Jest szczęśliwym mężem i tatą.
To oczywiście tylko garstka ludzi, którzy pomimo swojej niepełnosprawności osiągnęli sukces. Jak widzicie, jest to przekrój chorób i dziedzin, w których ci ludzie się spełniają/bądź spełniali. Co oznacza tylko jedno, nie ma takiej niepełnosprawności, która by ograniczała, wystarczy tylko chcieć i odnaleźć swoją niszę.  

Mam nadzieję, że tym wpisem skłonię Was do refleksji, a niepełnosprawnym, którym brak jest wiary w siebie, dodam siły i motywacji. 😊

Dziękuje Karolinie i Monice za zaproszenie mnie do tej kampanii. To była czysta przyjemność być jej częścią. 😊

Jeżeli macie ochotę, to podzielcie się swoimi wrażeniami po przeczytaniu tego posta. Słyszałyście o wspomnianych przeze mnie osobach? Wiedziałyście, że zmagają/ły się z niepełnosprawnością? Jestem bardzo ciekawa Waszych odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Patrycja 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 komentarzy