Inspiracje#13

piątek, 7 grudnia 2018


Witajcie 😗
Zapraszam na kolejny wpis z inspiracjami na nadchodzący weekend. Dzisiaj przeniesiemy się w świat baśni, ale nie zabraknie również magii i fantastyki. Dowiemy się także co to jest Homo tableits i jak okazywać dziecku miłość za pomocą poezji i wiele innych. Jeżeli czujecie się chociaż trochę zaciekawione tym, co dla Was przygotowałam, zapraszam do zapoznania się z tym wpisem. 😊


KSIĄŻKI

Zaczniemy naturalnie od książek, tym razem czynnikiem łączącym obie książki jest magia. Swoją przygodę z magią zaczniemy od książki Olgi Gromyko i Andrieja Ułanowa „Plus/Minus”.
fantastyka

Lena pracuje jako inspektor ds. pomrok. (są to dość specyficzne stworzenia). Niestety nie może poszczycić się równie interesującym życiem prywatnym. Mieszka sama (nie licząc skrzata imieniem Fiodor) w niewielkiej kawalerce, z powodu braku sukcesów w sferze damsko-męskiej jest raczej negatywnie nastawiona do mężczyzn. Natomiast Sasza próbuje wrócić do normalnego życia, w którym na napotykanych ludzi nie patrzy się przez celownik karabinu. Jest prawdziwym samcem alfa, wojownikiem, który nie znosi sprzeciwu. Dzień, w którym nasi bohaterowie się poznają, jest dniem, który odmieni ich życie. Lena po telefonie od szefa udaje się do jego biura, aby dowiedzieć się, co takiego ważnego ma on jej do zakomunikowania. W korytarzu napotyka pijanego Saszę, jak możecie się domyślić, pierwsze wrażenie, jakie wywarł na niej Sasza, nie należało do najkorzystniejszych. Podczas rozmowy z szefem Lena dowiaduje się, że to właśnie napotkany na korytarzu pijak, ma być jej nowym partnerem. Jedno jest pewne, nie wróży to nic dobrego. Już podczas pierwszego zlecenia sprawy wymykają się spod kontroli, wynikiem czego jest pożar i trup znaleziony w jego zgliszczach. To jednak nie wszystko, ponieważ głównym podejrzanym staje się Sasza, a jedyną osobą, która może mu pomóc oczyścić się z zarzutów, jest Lena. Od tej pory oboje będą na celowniku mordercy, który jak się później okaże, nie będzie łatwym przeciwnikiem. Czy pomimo odmiennych charakterów uda się tej dwójce ze sobą współpracować? A może wywiąże się z tej współpracy coś więcej? 


Chociaż na początku książka nie wywarła na mnie dużego wrażenia, to wraz z przebiegiem wydarzeń, wciągałam się w nią coraz bardziej. Zarówno relacja, jaka nawiązuje się pomiędzy bohaterami, jak i pościg za mordercą powodują, że nie wieje nudą. Smaczkiem, który urozmaica tę historię, jest również ukazanie punktu widzenia obu postaci. Dodatkowo ciekawym i myślę wyróżniającym aspektem tej pozycji, jest fakt, że jest ona napisana przez dwóch autorów, co dość rzadko się zdarza. Co więcej, na zakończenie autorzy dzielą się z czytelnikami swoimi wrażeniami z procesu powstawania książki. Myślę, że jest to interesujący dodatek do książki.

Kontynuując naszą magiczną przygodę, zabiorę Was teraz do „Krainy Opowieści – zaklęcie życzeń” Chris Colfer.
baśnie

Alex i Conner są rodzeństwem, których świat diametralnie się zmienia po tragicznej śmierci ich ojca. Z zamożnej rodziny, stają się rodziną, która musi liczyć każdy grosz. Dzieciom trudno jest oswoić się z tą sytuacją. Chłopiec szuka pocieszenia w towarzystwie kolegów, natomiast dziewczynka odnajduję ulgę w książkach. Nadchodzą urodziny bliźniąt. Dzieci nie oczekują niczego niezwykłego, są świadomi tego, że ich mamy nie stać na drogie prezenty i przyjęcie. Co więcej, okazuje się, że mama w ten dzień musi iść do pracy. Z tych względów dzieci dochodzą do wniosku, że będą to jedne z najsmutniejszych i najgorszych urodzin w ich życiu. Tak się jednak nie staje, a to za sprawą babci, która postanawia zrobić dzieciom niespodziankę, przyjeżdżając z prezentami i przygotowując smakołyki. Jednym z prezentów, które Alex i Conner otrzymują, jest książka, która należała kiedyś do babci i taty dzieci. Podarunek ten okazuje się mieć ogromną moc, która przenosi naszą dwójkę w świat baśni i magii, gdzie Czerwony Kapturek ma swoje królestwo, a Kopciuszek wkrótce zostanie matką! Alex i Conner przekonają się, że bajki wcale nie kończą się na znanym wszystkim tekście – „żyli długo i szczęśliwie”. Bliźnięta będą musieli wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż, podczas której muszą znaleźć składniki do Zaklęcia Życzeń, które okazuje się jedynym sposobem na powrót do domu. Jednak nie tylko oni pragną skorzystać z tego zaklęcia. Czy odnajdą wszystkie składniki z depczącą im po piętach Złą Królową? Czy uda im się wrócić do domu? 


Pomimo iż jest to książka przeznaczona dla dzieci w wieku 8+, to bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Dzięki niej mogłam poczuć się, jak mała dziewczynka, która jest chłonna wrażeń i przygód. Cieszę się, że mogłam przypomnieć sobie również wszystkie najważniejsze baśnie znane mi z dzieciństwa jak wspomniany wcześniej Kopciuszek, czy Czerwony Kapturek. Z zaciekawieniem zapoznawałam się z ich dalszymi losami, wykreowanymi przez autora, które niejednokrotnie pozytywnie mnie zaskoczyły. Fabuła zawiera także wiele zaskakujących zwrotów akcji, łącznie z zakończeniem, którego się nie spodziewałam.

Sama książka prezentuje się pięknie. Twarda okładka; czcionka, która jest duża i czytelna; przepiękne ilustracje – wydawnictwo zadbało o najmniejszy szczegół.

Myślę, że ta książka jest idealna jako prezent pod choinkę dla młodszych czytelników. W końcu, które dziecko nie chciałoby poznać dalszych losów Kopciuszka, czy Śpiącej Królewny? 😊

 

FILMY

Filmy, które mam Wam dzisiaj do zaproponowania również nawiązują do tematyki książek, zawierają bowiem walkę dobra ze złem, pojawiają się w nich również stworzenia nie z tego świata itd. Pierwszym filmem, który chciałabym Wam polecić, jest „Warcraft Początek”.

Film jest ekranizacją gry od Blizzard Warcraft.
Przez lata w Azeroth świecie rządzonym przez ludzi panował spokój. Spokój ten zostaje jednak zakłócony przez atak orków, którzy, aby ich gatunek przetrwał, muszą znaleźć nowy dom. Pod dowództwem Gul'dana orkowie napadają na Azeroth i mieszkających tam ludzi. Rozpoczyna się wojna. Zaślepiony rządzą władzy Gul'dan przestaje liczyć się ze zdaniem swoich podwładnych. Nie podoba się to szanowanemu wśród orków Durotanowi, który postanawia sprzeciwić się dowódcy i sprzymierzyć się z ludźmi. W świecie ludzi również znajdzie się ktoś, kto ich zdradzi i stanie się sojusznikiem orków.

Osobiście nie mogłam się oderwać od tego filmu, siedziałam wpatrzona w ekran jak zahipnotyzowana, tak bardzo mnie wciągnął. Fabuła i klimat filmu przypominają  mi Hobbita. Świat orków został bardzo realistycznie przedstawiony. Film zawiera pełno dobrze zmontowanych efektów specjalnych.

Następnym filmem wartym uwagi jest „Ant-Man”.

Kolejny film opowiada o losach oszusta i złodzieja Scotta (w tej roli Paul Rudd), który za swoje przestępstwa odbywał karę w więzieniu. Po wyjściu na wolność pragnie się jednak zmienić i poprawić relacje z córką. Jak się okazuje, nie jest to takie łatwe, ponieważ nikt nie chce zatrudnić kryminalisty. Wtedy pojawia się szansa odkupienia swoich win w oczach córki, wiążę się to jednak z powrotem do przeszłości, od której tak bardzo chciał uciec. Miłość do córki i bycie dla niej bohaterem jest jednak silniejsze. I Scott zgadza się po raz kolejny ukraść, ale to nie będzie zwykła kradzież, będzie kradzież ratująca świat przed niezrównoważonym Crossem (w tej roli Corey Stoll).

Jest to historia o miłości, poświęceniu i dawaniu drugich szans, przeplatana scenami rodem z Supermena. Godna uwagi jest gra aktorska głównych bohaterów. Na pochwałę zasługuję również sama akcja, która była wartka i  nieprzewidywalna oraz efekty specjalne zastosowane w filmie.

 

INSTAGRAM

Dzisiaj zabiorę Was także w świat instagramowych makijaży za sprawą Agnieszki i Pameli. Są to dwie prze-zdolne, sympatyczne dziewczyny, które podziwiam i od których uczę się techniki makijażu. Ich makijaże inspirują i pokazują, że jak się chce, to można. 😊 Jeżeli Waszą zajawką również jest makijaż, to zachęcam do zajrzenia na profile dziewczyn.

 

RÓŻNOŚCI

A teraz zupełnie inna tematyka, bo przechodzimy do rodzicielstwa. Na początku tego wpisu pisałam o dziwnym pojęciu, jakim jest Homo tableits, Pewnie zastanawiacie się, co to takiego? Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku, z którego wszystkiego się dowiecie. 😊 Filmik ten powinni obejrzeć szczególnie rodzice posiadający młodsze dzieci. 

Na sam koniec zaproszę Was jeszcze na wpis pochodzący z bloga Mynio – macierzyństwo z pasją, w którym autorka bloga w piękny sposób wyraziła miłość do swoich dzieci, posługując się poezją. Mnie osobiście ten wpis mocno wzruszył, pomimo tego, że nie jestem jeszcze mamą, ale nie spotkałam się jak dotąd z piękniejszym wyrażeniem miłości rodzicielskiej.


I to już wszystko na dziś. Jestem ciekawa, jak Wam się podoba taki przekrój tematyczny? Znajdziecie w nim coś dla siebie? Dajcie znać, co Wy teraz czytacie, bądź oglądacie. Chętnie się czymś zainspiruje. 😊

Pozdrawiam,
Patrycja

*Dziękuje wydawnictwom za możliwość przeczytania książek.
 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 komentarzy